İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 06.02.2019 tarihinde 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında eylem yapacak. Bütün illerde eş zamanlı yapılacak olan eylem ile 2019 Yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilmiştir.
        İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarında her yıl yaklaşık 7 bin 400 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yaylara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken “yavaşlamak”, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa “ilk geçiş hakkını vermesi” zorunlu hale geldi.
        Bu kapsamda, Ergene Kaymakamı Sayın Fatih KIZILTOPRAK, beraberinde İlçe Emniyet Müdür Vekili Cemal Bahadır MURAT, İlçe Jandarma Komutan Vekili Orhan AÇAN, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Selçuk ERTUĞRUL ve  Zabıta Trafik ekipleriyle İlçemiz Sağlık Mahallesi Ahmet Rıza İŞBİLEN İlkokulu kavşağında vatandaşlara broşürler dağıtarak, İlçemizde denetimler yapıldı ve konu hakkında bilgilendirme faaliyetinde bulundular.